Szynoprzewód oświetleniowy w instalacji elektrycznej.

szynoprzewód oświetleniowy

Rosnącą popularnością cieszą się szynoprzewody oświetleniowe, zwłaszcza wykonane w systemie EG-BLP. Są to szyny prądowe o małych mocach, bo montuje się je dla zakresu prac od 25A do 40A.

Zastosowanie w instalacjach elektroenergetycznych.

Ten typ magistrali oświetleniowych stosuje się w halach produkcyjnych, zakładach przemysłowych, halach sportowych, arenach sportowych – czyli w miejscach, które wykorzystują do oświetlenia ponad standardowe moce. Podobnie jak w przypadku innych typów szynoprzewodów, tak i te budowane są na zasadzie kolejnych modułów: głowice zasilające, elementy proste, elementy T oraz inne tego typu. Konstrukcja jest zwarta, sztywna, zajmuje mało miejsca. Czyli zupełnie inne cechy niż kable zasilające. Istnieje możliwość wyboru wielu konfiguracji (zwykle jest to od 2 do 16 przewodników w obudowie).

W tego rodzaju instalacjach dostatecznym stopniem ochrony przeciwpożarowej jest IP55 i IK09 i takie się właśnie stosuje.

Dlaczego nie kable elektryczne?

Kable elektryczne rzeczywiście są tańszym rozwiązaniem, ale mają wiele ograniczeń. Jednym z głównym jest ograniczona możliwość rozbudowy w przyszłości. Zajmują też znacznie więcej miejsca. Ich waga jest istotna przy projektowaniu konstrukcji podtrzymujące szkielet budynku. Zwykle jest tak, że tam, gdzie zachodzi możliwość sfinansowania zastosowania szynoprzewodów, tam się je stosuje, bo w perspektywie czasu, poniesione nakłady się zwracają.

Artykuł powstał na podstawie specyfikacji szynoprzewodu oświetleniowego EG-BLP z EG System.