Prąd 3 fazowy

prąd 3 fazowy

Faza w elektryczności jest to generalne określenie źródła napięcia elektrycznego. Ale po co w energetyce stosuje się prąd wielofazowy? Czy nie można byłoby oprzeć wszystkiego na 1 fazie? Otóż można by było, ale straty na przesyle byłyby zbyt duże. Do przesyłania prądu 3 fazowego potrzeba znacznie mniej materiałów oraz straty są dużo mniejsze. Prądu 1 fazowego lepiej nie przesyłać na znaczne odległości właśnie ze względu na zbyt duże straty elektryczne. Dodać należy, że prowadzone są prace nad optymalizacją linii przesyłowych. Badane są możliwości linii 6 fazowych, 12 fazowych czy nawet 36 fazowych. Ale to wszystko jest jak na razie na etapie koncepcyjnym.

Wykorzystanie prądu 3 fazowego w gospodarstwie domowym.

Standardowe urządzenia elektryczne wykorzystywane w gospodarstwie domowym takie jak telewizor, pralka, ekspres do kawy, oświetlenie i inne tego typu wymagają standardowego napięcia 230V, częstotliwości 50Hz oraz mocy do 2000-3000W.

Czy warto więc w domu zakładać prąd 3 fazowy?

W wielu domach sieci elektryczne są tak zaprojektowane, aby rozdzielić poszczególne fazy na oddzielne kondygnacje. Np 1 piętro obsługuje 1 faza, drugie piętro obsługuje 2 faza a garaż oraz instalacje wokół domu obsługuje 3 faza.

Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy użytkujemy w domu wiele urządzeń pobierających duże moce. Np piekarnik, bojler elektryczny, kuchenka elektryczna czy ogrzewanie elektryczne. Uruchomienie tych wszystkich urządzeń w tym samym czasie, w standardowej instalacji 1 fazowej mogłoby doprowadzić do wyskoczenia bezpiecznika. W instalacji 3-fazowej nie powinno być problemu z obsłużeniem wszystkich wymienionych wyżej urządzeń elektrycznych.


W większości miejsc stosuje się jednak instalacje 1-fazowe z czysto praktycznego punktu widzenia. Jest to kolokwialnie mówiąc idioto odporne rozwiązanie. Poza tym pozwala Zakładowi Energetycznemu oszacowanie realnego maksymalnego zużycia energii elektrycznej. Nie powinno zatem dojść do takiej sytuacji, że nagle pojawia się tak duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, że do chodzi do black out.